Niečo o mne


Ako učiteľ pracujem už 25 rokov. Dosť na to, aby som školu vnímal ako svoj domov so všetkými dobrými aj zlými zážitkami, ktoré si z nej denne odnášam. Keď som ako prváčik prvýkrát vošiel s otcom do školy, netušil som, že v nej budem vysedávať aj po päťdesiatke a hoci boli aj chvíle, na ktoré sa radšej zabúda, väčšina mojich priateľov pochádza práve z tohto prostredia, v škole sa väčšinou cítim dobre, prirodzene a na nič sa nepotrebujem hrať.

Škola je teda moja celoživotná láska a verný som jej dodnes. Učím, čo príde, aj preto mám v logu tohto webu slogan, že som učiteľom do každého počasia. Mojou špecialitou sú ale deti na I. stupni a počítače, po novom informačno-komunikačné technológie. V posledných rokoch vyučujem aj fyziku, ktorej som sprvoti ťažko prichádzal na chuť kvôli mizerným učebniciam a zlému technickému vybaveniu. Ako človek, ktorý má blízko k technike si ale pomáham internetom.

Nebol som učiteľom vždy. Do školy som sa vrátil až po tom, ako som bol aj pomocným robotníkom, dielenským majstrom či pracovníkom odbytu v dnes už zaniknutej elektrotechnickej fabrike TESLA Veľký Krtíš. Kuchárom na vojne som bol síce nedobrovoľne, ale aj na toto obdobie mám rad príjemných zážitkov. Život je pestrý a nebránim sa ani myšlienke v živote ešte niečo nové a možno aj s niekým novým vyskúšať...

Ak sa pozriem na svoje záľuby, jednoznačne dominuje príroda. Pohľad na jej krásu ma odjakživa fascinoval a možnosť ovplyvňovať jej rozmanitosť aspoň na malom kúsku našej rodnej zeme, hoci kamenistej a neúrodnej, je pre mňa NUMBER ONE. Preto som záhradníkom, a to záhradníkom prírodným, vytvárajúcim na spomínanom kúsku zeme vhodné podmienky aj iným druhom rastlín a živočíchov, ako býva v záhradách dnes obvyklé. Tesné susedstvo lesa ešte umocňuje celkový dojem harmónie a spätosti s prírodou ako celkom.

Zaujímam sa tiež o filozofiu a publicistiku, dianie vo svete; rád čítam poviedky, krátke literárne útvary, ale rozhlasová hra, ktorú milujem, mi dokáže sprítomniť aj rozsiahlejšie literárne diela, ktoré som síce kedysi čítal, no dnes už poväčšine na to niet času a aby som len neprijímal, občas niečím prispejem na svoj web. Rád si zahrám na akordeóne a v poslednom čase aj na keyboarde. Dokonca som si vyskúšal aj učiteľovanie na základnej umeleckej škole. Stále mám čo užitočné robiť a čudujem sa tým čudákom, ktorí sa tomu čudujú...